توصیه‌های حمد بن جاسم به کشورهای عربی حوزه خلیج فارس درمورد بحران انرژی

خبرگزاری ایسنا

به گزارش ایسنا، به نقل از روسیا الیوم، حمد بن جاسم آل ثانی، وزیر خارجه و نخست وزیر پیشین قطر در رشته توئیت‌هایی اعلام کرد، کشورهای اروپایی نیاز مبرمی به نفت و انرژی به ویژه از منطقه ما و مشخصاً از کشورهای شورای همکاری دارند.

وی افزود: کشورهای ما تلاش کردند تا توافق تجارت آزاد را با کشورهای اروپایی طی بیش از ۳۰ سال مناقشه و بررسی منعقد کنند اما به دلیل تعلل و سنگ اندازی‌های طرف اروپایی که نمی‌خواهد به منافعش لطمه وارد شود، این توافق امضا نشد.

حمد بن جاسم خاطرنشان کرد، غرب ترجیح می‌دهد که تجارتش با کشورهای ما بدون چارچوب قانونی باشد، همانطور که در حال حاضر همینگونه است. وجود توافق تجارت آزاد با کشورهای اروپایی بسیار از بار مالیات‌هایی که آن کشورها بر صادرات ما به آنها به ویژه نفت و فرآورده‌های آن إعمال می‌کنند، می‌کاهد و اگر این امر محقق شود، بسیار به اقتصاد کشورهای ما کمک خواهد کرد.

وی تصریح کرد: اروپایی‌ها در حال حاضر نیاز مبرمی به منابع انرژی دارند که به مواضع سیاسی و امنیتی آنها قوت می‌بخشد. ما نیاز داریم که این توافق هرچه سریع‌تر منعقد شود تا منافع متقابل که پایه و اساس تعاملات میان کشورها است، محقق شود.

حمد بن جاسم در پایان خاطرنشان کرد: ما از تجربه‌های خود می‌دانیم که غرب کشورهای ما را فراموش کرده و نه تعاملی برابر و نه بر اساس منافع با ما ندارد و تنها زمانی ما را به یاد می‌آورد که نیاز مبرمی به ما داشته باشد؛ گویی که کشورهای ما صندوقچه‌هایی هستند که در هنگام سختی آن را باز می‌کند. از اینجا باید بدانند که ما نیز منافعی داریم که نباید به آن لطمه وارد شود و باید بر اساس منافع متقابل محقق شود.

توصیه‌های حمد بن جاسم به کشورهای عربی حوزه خلیج فارس درمورد بحران انرژی