۱۶۷۰ شرکت دانش بنیان در حوزه سلامت فعالیت می‌کنند

باشگاه خبرنگاران جوان :

یونس پناهی گفت: از نظر برونداد‌های توسعه فناوری سلامت، تعداد مراکز دانش بنیان در این حوزه حدود ۱۶۷۰ شرکت است. تعداد پارک‌های علم و فناوری حوزه سلامت ۱۳، تعداد مراکز رشد فناور در حوزه سلامت ۹۵، تعداد محصولات فناور دارای مجوز ۳۴۳ و تعداد ثبت اختراع در علوم پزشکی نیز ۳۳۵ مورد است.

 در بررسی‌هایی که انجام شده در حوزه توسعه فناوری سلامت در سال ۲۰۲۱ بر اساس شاخص‌های نوآورانه، ایران در میان ۱۳۲ کشور رتبه ۶۰ را کسب کرده بود که این عدد نسبت به سال ۲۰۱۴ بالغ بر ۶۰ رتبه ارتقا را نشان می‌دهد.

معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت تصریح کرد: ایران در سال ۲۰۱۴ در شاخص‌های نوآورانه رتبه ۱۲۰ جهان را دارا بود که خوشبختانه با رشد خوبی که داشته در سال ۲۰۲۱ به رتبه ۶۰ رسید، البته این رتبه در مقام مقایسه با تولید علم و مرجعیت علمی و همچنین ارجاعاتی که می‌شود (از مقالات) قابل قبول نیست.

او گفت: ما امسال برنامه‌های خوبی برای مجوز دار شدن محصولات‌مان داریم. حتما باید محصولات تجاری خود را افزایش دهیم و باید نسبت فروش محصول به مقالات در حوزه سلامت افزایش یابد. به طوری که نسبت تولید محصول و خدمات به مقالات باید ده برابر و نسبت اختراعات به کل مقالات باید ۳۰ برابر افزایش یابد.

باشگاه خبرنگاران جوان علمی پزشکی بهداشت و درمان

۱۶۷۰ شرکت دانش بنیان در حوزه سلامت فعالیت می‌کنند