امامزاده‌ای بنام غریب (ع) اما نام‌آشنا

خبرگزاری ایرنا :

به گزارش خبرنگار فرهنگی ایرنا فاصله دو روستای برهانلو و قورشالو از مسیر دسترسی به جاده ارومیه به اشنویه ۲ و نیم کیلومتر و از شهر ارومیه ۶ کیلومتر است.  

بر اساس اسناد موجود در سازمان اوقاف و امور خیریه در گذشته آرامگاه امام زاده غریب حسن (ع) ساختمان کوچکی بود که حدود ۶۰ متر مربع زیربنا داشته است.  

این بنا در سه ضلع دارای دو پنجره و در ضلع شرقی دارای یک پنجره در وسط و دو در ورودی در طرفین آن بوده است.

سقف بنا بوسیله شیروانی مسقف و طاق زیرآن با آجر پخته و گچ ساخته شده بود.

آرامگاه این دو بزرگوار در گذشته دارای ضریح نبوده و تنها حصار چوبی دور قبر را احاطه کرده بود.

صندوقچه‌ای نیز در کنار درب ورودی تعبیه شده بود تا زائران نذورات نقدی خود را درون آن واریز کنند. در سال ۱۳۷۰ ضریح فلزی با رویه نقره ای رنگ به ابعاد یک و نیم در ۲ متر که با مبلغی در حدود یک میلیون تومان در اصفهان ساخته شده بود نصب و در سال ۱۳۸۲ ضریح کنونی با هزینه ۲۸ میلیون تومان در اصفهان ساخته و بجای ضریح پیشین جایگزین می شود.

هم اکنون وضعیت اصلی نمای خارجی بنا در ضلع شمالی قرار گرفته و از ظاهری کاملاً متقارن نسبت به گذشته برخوردار است.

بنای امامزاده دارای پلانی مستطیل شکل به ابعاد ۲۶/۱۵ در ۲۶/۸۰ متر در چهار بخش: هسته اصلی، میانسرا، موتورخانه و اتاق کنترل تشکیل شده است.

گنبد این بنا از نوع پیازی و روکش آن از ورق آلومینیومی آبکاری شده طلایی می باشد، بلندای آن حدود ۱۲ متر و دارای ۱۲ نورگیر فلزی است که دور تا دور ساقه گنبد در فاصله های معین تعبیه شده است و بلندای ساقه ۸۰/۱ متر است.

مناره های امامزاده در ضلع شمالی به بلندای ۲۱ متر ساخته شده که پایه و بخشی از ساقه مناره ها تا بلندای ۵/۴ متر در اتاق های مجاور میانسرا قرار گرفته، راه ورودی مناره ها نیز از همین اتاق ها است.

ضریح مطهر ترکیبی از چوب با روکش نقره ای و طلایی و استیل مشبک به ابعاد ۲×۳ مترو بلندای آن بدون احتساب پایه و تاج ضریح ۲/۲۵ متر و پایه ضریح از سنگ گرانیت سیاه به بلندای ۲۰ سانتی متر است
امامزاده غریب (ع) با توجه به روایات وارده و استعلام صورت گرفته از سوی هیئت امنا، از نوادگان امام زین‌العابدین (ع) بشمار می‌آیند.

متن استعلام صادر شده از سوی دفتر استعلام سادات بر روی ضریح نصب گردیده است.

نکته‌ای که در محتوای این استعلامیه دیده می‌شود بکارگیری واژه «قریب» به جای «غریب» است امّا در محاورات مردم منطقه اصطلاح امامزاده «غریب حسن» به جای «قریب حسن» کاربرد داشته و بر این باورند که ایشان در این منطقه تنها و غریب افتاده و به شهادت رسیده است.

امام زاده غریب (ع) در استان آذربایجان غربی ـ شهرستان ارومیه ـ بخش مرکزی ـ دهستان باراندوزچای شمالی روستای برهانلو قرار دارد.

معاون فرهنگی و اجتماعی سازمان اوقاف و امور خیریه گفت: هم اکنون بیش از هشت هزار بقاع متبرکه و امام زادگان واجب التعظیم در سراسر کشور وجود دارد.

https://criticalstrike.ir/23/03/2022/%d8%a7%d9%85%d8%a7%d9%85%d8%b2%d8%a7%d8%af%d9%87%d8%a7%db%8c-%d8%a8%d9%86%d8%a7%d9%85-%d8%ba%d8%b1%db%8c%d8%a8-%d8%b9-%d8%a7%d9%85%d8%a7-%d9%86%d8%a7%d9%85%d8%a2%d8%b4%d9%86%d8%a7/